fbpx

Metsa mahub nii harvester kui ka hobune

Metsa mahub nii harvester kui ka hobune

Kirjutas

<p>Viio Aitsam, Maa Elu: Lahemaal esivanemate põlistalus raskeveohobuseid kasvatav Ennu Tšernjavski on metsavarumisettevõtte omanik, kus kogu töö käib harvesteridega. Läheme Ennu Tšernjavskile Aaviku tallu külla ootamatult, ei vali päeva selle järgi, et saaks harvesteri või hobusega metsatööd näha. See-eest vaatame hobuseid ja isevalmistatud riistasid, mille abil loom metsast palgi välja toob. Siin talus on olnud õppepäevasid ja seminare, kus on arutatud, kuidas asju korraldada, et hobusega metsatöö poleks mitte ainult hobi, vaid tasuks end ka ära, näiteks väikesel metsakinnistul või kaitsealuses metsas. Ennu Tšernjavski, tallimehe lapselaps, silmanähtavalt hoolib oma viieteistkümnest raskeveohobusest. Võimsad, ligi tonni kaaluvad rahulikud loomad saavad nimepidi kõnetatud ja koplisse kaasavõetud porgandit. Samas ei vastanda ta, nagu nii pühendunud hobusekasvatajalt võiks eeldada, mitte ühtegi korda metsamasinat ja hobust: „Põhitöö jääb masinatele, seda ütlen alati kõigile.” Küsin mehelt, kes erametsanduses osaline nii metsaomanikuna, ülestöötamisfirma omanikuna kui ka mahemetsanduse propageerijana, kuidas ta Eesti erametsandust iseloomustaks, kui asjast kaugel olija seda teada tahaks. Tema räägib vastuseks loo, et talus käis hiljuti ettevõtja, kes Aasiasse mustikaid ekspordib. Nägi kogu metsa mustikatest lähtuvalt ja kõik see, mis jäi kõrgemale, ei huvitanud. Ehk teiste sõnadega: kõik sõltub vaatepunktist. Loe metsaomanik Tšernjavski erinevatest vaatepunktidest <a href="http://maaelu.postimees.ee/4183979/metsa-mahub-nii-harvester-kui-ka-hobune" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Maa Elust</a>.</p>

Viio Aitsam, Maa Elu:

Lahemaal esivanemate põlistalus raskeveohobuseid kasvatav Ennu Tšernjavski on metsavarumisettevõtte omanik, kus kogu töö käib harvesteridega.

Läheme Ennu Tšernjavskile Aaviku tallu külla ootamatult, ei vali päeva selle järgi, et saaks harvesteri või hobusega metsatööd näha. See-eest vaatame hobuseid ja isevalmistatud riistasid, mille abil loom metsast palgi välja toob. Siin talus on olnud õppepäevasid ja seminare, kus on arutatud, kuidas asju korraldada, et hobusega metsatöö poleks mitte ainult hobi, vaid tasuks end ka ära, näiteks väikesel metsakinnistul või kaitsealuses metsas.

Ennu Tšernjavski, tallimehe lapselaps, silmanähtavalt hoolib oma viieteistkümnest raskeveohobusest. Võimsad, ligi tonni kaaluvad rahulikud loomad saavad nimepidi kõnetatud ja koplisse kaasavõetud porgandit. Samas ei vastanda ta, nagu nii pühendunud hobusekasvatajalt võiks eeldada, mitte ühtegi korda metsamasinat ja hobust: „Põhitöö jääb masinatele, seda ütlen alati kõigile.”

Küsin mehelt, kes erametsanduses osaline nii metsaomanikuna, ülestöötamisfirma omanikuna kui ka mahemetsanduse propageerijana, kuidas ta Eesti erametsandust iseloomustaks, kui asjast kaugel olija seda teada tahaks. Tema räägib vastuseks loo, et talus käis hiljuti ettevõtja, kes Aasiasse mustikaid ekspordib. Nägi kogu metsa mustikatest lähtuvalt ja kõik see, mis jäi kõrgemale, ei huvitanud. Ehk teiste sõnadega: kõik sõltub vaatepunktist.

Loe metsaomanik Tšernjavski erinevatest vaatepunktidest Maa Elust.

Last modified: 27. sept. 2024