Metsamajandajate konkurss toimus juba 28. aastat. Konkursil osalejatele panid väärikad auhinnad välja metsandustehnika tootja STIHL Eesti, metsataimekasvataja Forestplanter, Luua Metsanduskool, metsandustarkvarade pakkuja Deskis, ulukitõrjevahendi Trico maaletooja SystemSeparation Ltd, Chaga Health, RMK, Erametsakeskus.
Konkursi tulemused
Metsamajandajate konkursi tulemused kuulutati välja kogu pere metsapäeval, mis toimub 21. augustil Pärnus Endla teatri esisel platsil. Sarnaselt varasemate aastatega oli ka tänavu metsamajandajate konkursil osalejate pilt väga kirju, seda nii metsa iseloomustavate näitajate kui ka metsa eest hoolitsejate taustalt. Osalejate seas oli nii paari kui ka mitmesaja hektari metsa omanikke, nii peremetsa majandajaid kui ka ettevõtjaid. Siiski paistis sel aastal enim silma elukutseliste metsamajandajate hulk ja nende soov oma tegevust ja metsandust laiemalt tutvustada.
2021. aasta metsamajandajate konkursi tulemused:
I koht
Parim metsamajandaja 2021
Gunnar Lepasaar
Metsa asukoht: Ida-Virumaa
Metsamaa pindala: 185 ha
Metsaühistu: Rakvere Metsaühistu
Gunnar Lepasaare metsad asuvad Ida-Virumaal Oonurme kandis. Tema pere on seal kandis juba 300 aastat toimetanud, isa ja vanaisa seal samas üles kasvanud. Oma metsa on Gunnar saanud nii pärimise kui 20 a tagasi riigilt hüpoteegiga ostmise teel, kunagisest mõnekümnest metsahektarist talumetsas on tänaseks saanud u 185.
Töid teeb ja organiseerib Gunnar oma metsas ise. Kuna talle kuulub ka metsamajandamisega tegelev ettevõte, ei ole see keeruline – vajalik tehnika ja oskuslikud töötajad on oma õue peal olemas.
Rohkem infot leiad siit.
II koht
Olev Matt, Ökoteh OÜ
Metsa asukoht: Tartu-, Põlva ja Valgamaa
Metsamaa pindala: u 200 ha
Metsaühistu: Ühinenud Metsaomanikud
Olev Matt sai metsaomanikuks kui tagastati tema vanaisale ja vanavanaisale kuulunud mets ja maa. Peagi pärast seda ostis ta ka oma esimesed metsakinnistud. Metsandus oli ka Olevi lapsepõlves olulisel kohal, sest tema isa oli metsaülem ja ema abimetsaülem.
28 aasta jooksul on Olev väikeettevõtjana läbinud pika protsessi: metsakultuuride rajamisest, nende hooldamisest, metsamaterjali ülestöötamisest, puidu vääristamisest oma saeveskis ja saadud saematerjali kasutamisest oma puhkemajade ehitusel. Puhkemajanduse ja saeveskiga ta täna enam ei tegele, kuid metsandus on jäänud.
Rohkem infot leiad siit.
III koht (jagamisel)
Magnar Alev, Mapomets OÜ
Metsa asukoht: Valgamaa
Metsamaa pindala: u 500 ha
Metsaühistu: Ühinenud Metsaomanikud
Magnar Alevi metsad asuvad peamiselt Valgamaal Otepää ümbruses. Kuigi tema vanaema on Käärikult pärit, tal peremetsa seal kandis ei ole. Oma esimese metsatüki ostis ta Otepääle 2003. aastal. Tänaseks on ta oma metsaportfelli laiendanud u 500 hektarini.
Metsandust on Magnar õppinud nii Eestis kui Soomes. Tema elualaks ongi metsandus, lisaks oma metsade eest hoolitsemisele pakub ta oma ettevõtte Mapomets kaudu metsamajandamise teenust ka teistele kohalikele metsaomanikele ja naabritele.
Rohkem infot leiad siit.
III koht (jagamisel)
Rain ja Ralf Elfenbein
Metsa asukoht: Raplamaa
Metsamaa pindala: 82 ha
Metsaühistu: Vardi Metsaühistu
Elfenbeinide pere metsad asuvad Raplamaal Pajaka ja Varbola küla ümbruses. Enamus perele kuuluvatest metsadest on 25 a jooksul soetatud või erastatud. Kusjuures suur osa sellest tänu kolmanda lapse Ralfi sünnile – nimelt andis toona kolmanda lapse sünd õiguse maad erastada.
Kui perepea Rain on oma metsanduslikud teadmised omandanud töö käigus, siis pere vanim poeg Ralf sai esmase metsandushariduse Luua Metsanduskoolis ning asus mullu metsandust õppima Eesti Maaülikoolis.
Rohkem infot leiad siit.
Deskis eriauhind
Ilmar Saabas
Metsa asukoht: Pärnumaa
Metsamaa pindala: 38 ha
Metsaühistu: Vändra Metsaühing
Ilmar Saabas majandab metsa oma esivanemate poolt juba 1852. aastal ostetud paigas Põhja-Pärnumaal. Kunagise suure talu hooneid enam säilinud ei ole, kuid metsa ja põllumaa hea seisukorra eest hoolitseb Ilmar.
Ta ütleb, et suur majapidamine sundis teda ka Luuale õppima minema, et oma metsas teadlikumaid otsuseid teha ja õiged töövõtted kätte saada. Vändra Metsaühingu juhendamisel said oma metsas tehtud ka kõik koolis nõutud praktikad.
Rohkem infot leiad siit.
Alar Urbas
Metsa asukoht: Lääne-Virumaa
Metsamaa pindala: 23 ha
Metsaühistu: Rakvere Metsaühistu
Alar sai metsaomanikuks, kui päris vanaisa talumaad, kus oli ka 2 hektarit metsa. Nüüdseks on ta oma metsaomandit suurendanud veidi üle 20 hektari.
Metsamehetöö on Alarile tuttav juba lapsest saadik, metsamehe ametit pidas ka tema ise. Täna hoolitseb Alar lisaks oma metsale ka meie kõigi ühise riigimetsa eest, kus teeb juba 2004. aastast võsasaega hooldustöid.
Rohekm infot leiad siit.
Anti Kalle
Metsa asukoht: Hiiumaa
Metsamaa pindala: ligi 100 ha
Metsaühistu: Hiiumaa Metsaselts
Igapäevaselt Tallinnas tegutsev Anti Kalle ostis Hiiumaale suvekodu 25 aastat tagasi, esimese metsakinnistu soetas aga suvilanaabrilt 2007. aastal, kui naaber vajas lisarahastust kuivendussüsteemide rajamiseks. Tänaseks kuulub Antile suvekodu ümbruses ühes suures massiivis umbes 100 hektarit metsa, mida ta koostöös naabrite ja kohalike nõuandjatega aktiivselt majandama ja parendama on hakanud.
Rohkem infot leiad siit.
Andrus Lasn
Metsa asukoht: Pärnumaa
Metsamaa pindala: u 70 ha
Metsaühistu: Ühinenud Metsaomanikud
Kikepera külas aga ka mujal Pärnumaal asuvate metsade kasvatamisel ja majandamisel mõtleb Andrus Lasn eelkõige lastele, tema eesmärgiks on tulevikumetsa kasvatamine järeltulijaile. Metsades tööde korraldamisel on agronoomi haridusega Andrusel abiks metsaühistu Ühinenud Metsaomanikud. Õnneliku juhusena on metsaühistu konsulent tema suvekodu naabriks ning tänu sellele on hüva nõu ja samas ka metsade naabrivalve alati lähedalt võtta.
Rohkem infot leiad siit.
Kalev Krautmann
Metsa asukoht: Lääne-Virumaa
Metsamaa pindala: 30 ha
Metsaühistu: Rakvere Metsaühistu
Kalev Krautmann majandab metsa oma sünnikodu maadel, mille 96. aastal tagasi sai. Kuigi sünnikodu ennast enam alles ei ole, on Kalev siiski oma metsas väga tihe käija. Eriti suvel – kui siis mõni päev metsaskäiku vahele jääb, on kohe raske olla.
Kalev Krautmanni mets asub Porkuni maastikukaitsealal mistõttu on seal majandamisele seatud mitmeid looduskaitselisi piiranguid. See aga Kalevit väga ei häiri, sest talle meeldibki oma metsas tasapisi nokitseda.
Rohkem infot leiad siit.
Kätriin-Margeri ja Maire Laanemets
Metsa asukoht: Raplamaa
Metsamaa pindala: 2 ha
Raplast Järvakandi poole sõites on ümbritsevat metsa jälgima harjunud silm kindlasti märganud ühte eriti hoolitsetud metsaalust. Selle metsa omanik on Kätriin-Margeri Laanemets, kuid metsa kujundamise ja kujunemise eest hoolitseb kindla käega tema vanaema Maire.
Rohkem infot leiad siit.
Reena Ailt-Tamm
Metsa asukoht: Pärnumaa
Metsamaa pindala: 10 ha
Metsaühistu: Ühinenud Metsaomanikud
Reena Ailt-Tamm ja tema õde said 2019. a suvel onult päranduseks võssakasvanud metsamaa, millega ei osanud õed esimese hooga midagi peale hakata. Kuigi ostupakkumisi hakkas telefoni teel tulema kohe, kui mets õdede nimele kirjutati, panid nad enda jaoks kohe paika selle, et kindlasti on plaanis maa endale alles jätta ja hakata seal ise tegutsema ja majandama. Pärast aastast vaikelu ja mõtetekogumist jõudis Reena internetis infot otsides kohaliku metsaühistuni Ühinenud Metsaomanikud ja otsustas kohe ka sinna liikmeks astuda.
Rohkem infot leiad siit.
Forestplanteri eriauhind
Mark Kostõgov
Metsa asukoht: Võrumaa
Metsamaa pindala: 17 ha
Metsaühistu: Põlvamaa Metsaühistu
Mark Kostõgov majandab Võrumaal Saatse kordoni kõrval oma vanematele kuuluvaid metsi. Kokku on vanemad tema kätte usaldanud 17 hektarit kodutalu metsa.
Metsatööde vastu oli Markil huvi juba poisikesena, kui ta käis maja kõrval metsas oksakääridega harvesteri mängimas. Metsa ja puiduga on seotud ka tema haridustee – Luua Metsanduskoolis on läbitud nii forwarderijuhi kui metsanduse spetsialisti kursused. Markil on läbi käidud ka palkmaja ehitamise kursus ning metsast on puudki välja vaadatud, millest tulevikuks oma kätetööna saunamaja peaks valmima.
Rohkem infot leiad siit.
Meelis Haljaste
Metsa asukoht: Valgamaa
Metsamaa pindala: 13 ha
Metsaühistu: Valgamaa Metsaühistu
Meelis Haljaste mets asub Otepää Looduspargi edelanurgas tema vanaisa poolt 1935. aastal rajatud talu ümbruses. Veel mõni aasta tagasi Meelis eriti oma metsa ei tikkunud – vaatas, et kena roheline sein, las seisab ja kasvab. Kui aga sõber oma metsast üraskikahjud avastas, hakkas ka Meelis oma metsa seisukorra kohta uurima ning tuligi välja, et rohelise seina taga on üraskid ka tema metsas päris palju hävitustööd teinud.
Rohkem infot leiad siit.
Ülari Metsaveer
Metsa asukoht: Pärnu-, Lääne-, Harju- ja Lääne-Virumaa
Metsamaa pindala: u 98 ha
Metsaühistu: Ühinenud Metsaomanikud
Pärnumaalt pärit Ülari sai oma esimese metsatüki isalt päranduseks ning on pärast seda erinevates Eesti piirkondades ka metsakinnistuid juurde ostnud. Metsaga on Ülaril ka muidu töine suhe, nimelt on ta juba 11 aastat riigimetsas hooldusraieid teinud. Kui esimesed töövõtted õppis ta kolleegide käest, siis tänaseks on ta läbinud ka erinevad kursused ja kutseeksamid Luua Metsanduskoolis.
Riigimetsas selgeks õpitud hooldusvõtted on Ülaril ka oma metsas aktiivselt kasutusel.
Rohkem infot leiad siit.
Olev Lillemets
Metsa asukoht: Pärnumaa
Metsamaa pindala: u 28 ha
Metsaühistu: Ühinenud Metsaomanikud
Olev Lillemetsaga kohtuma minnes võtab meid vastu lausa kolm põlvkonda Lillemetsi, koos Oleviga on platsil ka poeg ja pojapoeg Tanel ja Tauri. Küttepuude tootmisega tegelevas pereettevõttes saavadki rakendust kõik pereliikmed. Olevi poja Taneli sõnul on nende jaoks tööst kujunenud ka hobi.
Küttepuude tootmiseks vajaliku puidu saavad Lillemetsad suures osas perele kuuluvatest metsadest, veidi ostavad nad puitu juurde ka riigimetsast. Lisaks küttepuude tootmisele on kavas peagi soetada ka saeraam, et oleks võimalik oma metsast pärit puitu paremini väärindada.
Rohkem infot leiad siit.
Metsamajandajate konkursi 2021. a hindamiskomisjoni kuulusid:
2020. aasta parim metsamajandaja Mihkel Jürisson
Hiiumaa Metsaseltsi juht ja konsulent Aira Toss
Rakvere Metsaühistu juht ja konsulent Meelis Matkamäe
Eesti Maaülikooli metsakasvatuse vanemteadur, Metsaharidus OÜ esindaja Jürgen Aosaar.
Metsamajandajate konkurssi korraldavad Eesti Erametsaliit ja SA Erametsakeskus, toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.
Last modified: 25. aug. 2021