Eesti metsaühistute juhid ja metsakasvatajad kutsuvad valitsust üles vastu võtma varem väljapakutud otsust, mille kohaselt oleks 7ähemalt Eesti metsadest majandatavad.
Selgus majandatava metsa osas on metsakasvatajatele ja kogu metsandussektorile hädavajalik, kuna see loob kindluse valdkonnas toimetavatele inimestele ning julgust jätkata professionaalset ja jätkusuutlikku metsakasvatust.
„Ebamäärasus ja piirangute pidev kasv on viimastel aastatel tekitanud metsandussektoris suurt ebakindlust, mis omakorda mõjutab turu stabiilsust. Selge ja läbipaistev otsus aitab meil kindlalt planeerida ja hoida metsanduse kui majandusharu jätkusuutlikkust,” sõnas Andrus Niit, 2022. aasta parim metsamajandaja.
Majandatav mets on oluline mitte ainult majanduse seisukohalt, vaid ka traditsioonilise eluviisi säilitamiseks eriti väikekohtades, kus metsandusel on oluline roll töökohtade loomisel ja kogukonna elujõu hoidmisel. Samuti toetab metsade majandamine looduse mitmekesisust ning aitab tagada metsade tervisliku kasvu ja arengu.
„Sadade aastatega välja kujunenud Eesti metsandus tähendab looduse ja majanduse tasakaalu – majandamine võimaldab metsadel kasvada tugevateks mitmekesisteks ökosüsteemideks, mis teenivad nii inimesi kui ka loodust. Terve mets on mitmekesine nii liikide kui ka vanuse poolest ja ka erinevad liigid armastavad erinevat metsa, seega majandamise säilitamine on oluline nii majanduslikust, sotsiaalsest kui ka looduslikust aspektist,” lisas Taavi Ehrpais, viienda põlvkonna metsakasvataja, jahimees ja Vardi Metsaühistu eestvedaja.
Metsakasvatajad loodavad valitsuselt kiiret ja kindlat otsust, mis annaks selge raamistiku nii majandajatele kui ka looduskaitsjatele ning tooks stabiilsust kogu metsandussektorisse. Nende sõnul on mainitud otsuse esiletoomine hea märk sellest, et Eesti riiklik poliitika pöördub tagasi inimeste poole ja lähtub Eesti inimeste vajadustest. Metsakasvatajate kinnitusel mahub Eesti metsandusse nii kõrgtasemeline looduskaitse kui ka tugev tööstus, mille mõlema nimel metsakasvatajad pühendunult ka edasi töötavad.
Last modified: 23. mai 2025