Luua Metsanduskool avas taas uksed uutele tulevikutegijatele: metsanduse, metsamasinate, loodusturismi ja maastikuehituse eriala õppijatele. Kuid alates sellest aastast kehtivad kutsehariduses uued reeglid: osaliselt muutub õpe tasuliseks.
Kairit Prits
Luua Metsanduskooli turundus- ja kommunikatsioonijuht
Mais algas vastuvõtt Luua Metsanduskooli, kus praktilise loodushariduse kaudu saab õppida metsanduse, metsamasinate juhtimise, loodusturismi ja maastikuehituse erialal. Kool ootab tänavu ligi 300 uut õppijat – nii noori, kes tulevad pärast põhikooli või gümnaasiumi, kui ka täiskasvanuid, kes soovivad teha karjääripöörde või täiendada oma oskusi. Kokku saab Luual õppida 12 erineval erialal.
Mida saab Luual õppida?
Kõige rohkem on tähelepanu suunatud põhikoolijärgsetele noortele õppijatele, kelle jaoks on avatud järgmised erialad: metsur, harvesterijuht ja forvarderijuht. “Need on meie kooli kõige populaarsemad ja tööturul kõige nõutumad erialad,” sõnab Luua Metsanduskooli õppejuht Meelis Kall. “Põhikooli lõpetanule on kutseharidus väga hea võimalus kiiresti omandada praktiline amet ja asuda tähenduslikule tööle – Eesti mets vajab tarku ning oskuslikke tegijaid.”
Õppida saab ka sessioonõppe vormis, mis sobib paremini töötavale inimesele. Täiskasvanud õppurite poolt on suurt huvi oodata metsaväljaveo autojuhi eriala vastu, mida Eestis õpetatakse vaid Luual. “See eriala avati esmakordselt eelmisel aastal ja osutus kohe väga populaarseks,” ütleb Kall. “See sobib neile, kes armastavad suuri masinaid ja soovivad töötada nii metsas kui ka teedel, mitmekesistades oma karjäärivalikuid. Tegemist on erialaga, kus eeldame, et sisseastujal on juba veoauto juhtimise kogemus ning CE-kategooria juhiload taskus,” sõnab ta ja täpsustab, et metsaväljaveo autojuhile õpetatakse Luual eelkõige senistele teadmistele lisaks puidu liike ja sortimenti, tööd hüdrotõstukiga ning navigeerimist metsateedel tänapäevaste GPS-süsteemide abiga.
Kes peab tasuma õppemaksu?
Kui seni oli kutsehariduse omandamine kõikidele tasuta, siis alates 2025. aastast kehtivad kutsehariduses uued reeglid ning mõndadel õpihimulistel inimestel tuleb arvestada õppemaksu tasumisega. Eelkõige muutub hariduse omandamine tasuliseks nendele täiskasvanutele, kes on varem juba tasuta hariduse saanud. Seega tasub täiskasvanutel, kel on sel aastal plaanis kutseharidust omandama asuda, tähelepanelikult enne sisseastumisavalduse esitamist tingimustega tutvuda.
Õppemaksu tuleb tasuda, kui oled:
– viimase 10 aasta jooksul lõpetanud tasuta kõrghariduse;
– viimase 5 aasta jooksul lõpetanud sama või kõrgema taseme tasuta kutseõppe (v.a jätkuõpe);
– katkestanud tasuta kutseõppe kahel või enamal korral ning viimasest katkestamisest on möödas vähem kui 5 aastat.
Erandeid tehakse noorele õppijale: tasuta saab õppida igaüks, kes on noorem kui 26-aastane (kaasa arvatud) ja soovib kutseõppes eriala omandada. Tema jaoks on õppimine tasuta ka siis, kui ta soovib pärast lõpetamist kohe õppida uut eriala, rääkimata kõrgemale õppeastmele liikumisest. Lisaks saab kuni 26-aastane noor tulla kutseharidust omandama ka tasuta kõrghariduse järel. See loob noorele võimaluse õppida edasi ja vajadusel saada ka teine võimalus, et omandada südamelähedane ning säravate silmadega tulevikku viiv eriala.
Igal koolil on edaspidi õigus tasuta õppekohtade kõrvale luua ka tasulisi kohti, mis ei sõltu varasemast õpi- või haridusloost. Meelis Kall selgitab: “Tasuline õppekoht tähendab, et saad õppima tulla ka siis, kui oled äsja lõpetanud ülikooli või kutsekooli, aga soovid kohe edasi õppida – siis tuleb kandideerida tasulisele õppekohale ning eduka sisseastumise järel saab õppida soovitud eriala, tasudes selle eest kaks korda aastas õppemaksu.”
Luua Metsanduskoolis on tasuline õpe avatud viiel erialal, täpseid tingimusi ja õppemaksu suuruse leiab kodulehelt. “Tasuliste õppekohtade lisandumine võib olla paljude jaoks oluline infokild ja enne sisseastumisavalduse esitamist soovitame kindlasti uuenenud tingimused hoolega läbi lugeda ning küsimuste korral meie vastuvõtutöötajatega nõu pidada,” rõhutab ta.
Last modified: 7. juuli 2025