Teadlaste, metsaomanike, põllumeeste, ettevõtjate ja keskkonnakaitsjate koostöös valminud maakasutuse teekaart on üle aastase töö tulemus. See näitab, kuidas leida ja kasutada keskkonnasõbraliku majandamise viise nii metsanduses, põllumajanduses, veekasutuses kui ka kaevandusaladel, sh karjäärides, turbatootmise aladel ning tehismaastikel.
„See on Rohetiigri neljas ja ühtlasi eelviimane valdkondlik teekaart. Aasta lõpus paneme teekaartide põhjal kokku tasakaalus majanduse kontseptsiooni Eesti jaoks, mis põhineb teekaartides kõlanud järeldustel,” ütles Rohetiigri eestvedaja Eva Truuverk.
“Rohetiigri maakasutuse teekaart pakub tasakaalustatud lähenemist, mis arvestab erinevate osapoolte soovide ja muredega,” ütles teekaardi peatoimetaja ja Riigikogu liige Mait Klaassen. “Teekaart näitab, kuidas saame majandada metsa nii, et arvestatakse ka metsa kui tervikliku ökosüsteemi loodusliku arenguga ning selline mets, millega me harjunud oleme, säiliks ka järgmistele põlvedele.”
“Eestis on olnud raske jõuda metsanduses ühise arusaamani. Eriarvamused tulenevad peamiselt erinevatest seisukohtadest, kui palju ja kui intensiivselt metsa majandada,” ütles Klaassen.
Maakasutuse teekaart rõhutab metsanduse puhul pikaajalise vaate olulisust, seades eesmärgiks tootlike, tervete ja elurikaste puistute kasvatamise majandusmetsades ning mitmekesiste ökosüsteemide ning elurikkuse säilitamise. See aitab ühelt poolt paremini siduda süsinikku ning seeläbi panustada biomajanduse sektorisse kvaliteetse toorme varustamisega ning teiselt poolt tagab eluks vajalike ökosüsteemi teenuste säilimise.
Samuti leiti, et tänasele riiklikule looduskaitsele lisaks tuleb arendada kaasaegseid ja kaasavaid lahendusi vabatahtlikuks loodushoiuks, mis arvestavad nii ökoloogilisi vajadusi kui ka maaomanike huve.
Teekaardi koostajad toetavad selliseid seadusemuudatusi, millega sätestatakse majandusmetsade osakaalu arvestamise põhimõtted. „Põhimõtetes kokkuleppe saavutamine on oluline nii metsa majandajatele, kui ka kaitsjatele,” ütles Klaassen.
Maakasutusee teekaardi metsanduse osa koostamist juhtis Eesti Erametsaliidu juhatuse esimees Ants Erik.
Last modified: 17. juuni 2025